Champions League

Handball

Champions League

Teams

Aalborg HåndboldAalborg Håndbold
Bidasoa IrúnBidasoa Irún
Brest HC MeshkovBrest HC Meshkov
Chekhovskie MedvediChekhovskie Medvedi
Dinamo Baumit BucureștiDinamo Baumit București
Elverum HåndballElverum Håndball
FC BarcelonaFC Barcelona
FC PortoFC Porto
GOG Svendborg GudmeGOG Svendborg Gudme
HC Motor ZaporozhyeHC Motor Zaporozhye
HC PPD ZagrebHC PPD Zagreb
HT Tatran PrešovHT Tatran Prešov
IFK KristianstadIFK Kristianstad
IK SävehofIK Sävehof
Kadetten SchaffhausenKadetten Schaffhausen
KC VeszprémKC Veszprém
KS KielceKS Kielce
Montpellier HBMontpellier HB
Orlen Wisla PłockOrlen Wisla Płock
Paris Saint-GermainParis Saint-Germain
Riihimäen CocksRiihimäen Cocks
RK Celje Pivovarna LaskoRK Celje Pivovarna Lasko
RK Eurofarm RabotnikRK Eurofarm Rabotnik
SC Pick SzegedSC Pick Szeged
SG Flensburg-HandewittSG Flensburg-Handewitt
Sporting CPSporting CP
THW KielTHW Kiel
Vardar SkopjeVardar Skopje

Blitztabelle

Gruppe A
#MannschaftMannschaftMannschaftSp.SUNToreDiff.Pkt.
1FC BarcelonaFC BarcelonaBarcelonaFCB8701290:2197114
2Paris Saint-GermainParis Saint-GermainParis HandballPSG8701250:2133714
3SC Pick SzegedSC Pick SzegedPick SzegedSCP8611230:2052513
4Aalborg HåndboldAalborg HåndboldAalborg HBAAB8404241:250-98
5SG Flensburg-HandewittSG Flensburg-HandewittFlensburg-HSGF8314209:211-27
6RK Celje Pivovarna LaskoRK Celje Pivovarna LaskoRK CeljeCPL8305202:231-296
7Elverum HåndballElverum HåndballElverumELV8017194:238-441
8HC PPD ZagrebHC PPD ZagrebHC PPD ZagrebZAg8017185:234-491
  • Viertelfinale
  • Achtelfinale
Gruppe B
#MannschaftMannschaftMannschaftSp.SUNToreDiff.Pkt.
1THW KielTHW KielTHW KielTHW9621281:2503114
2Montpellier HBMontpellier HBMontpellier HBMHB8512223:214911
3KC VeszprémKC VeszprémVeszprémKCV8503267:2353210
4KS KielceKS KielceKS KielceKSV8422248:2311710
5Vardar SkopjeVardar SkopjeRK VardarRKV8413235:252-179
6FC PortoFC PortoFC PortoFCP8323230:240-108
7HC Motor ZaporozhyeHC Motor ZaporozhyeZaporozhyeZAP9027264:294-302
8Brest HC MeshkovBrest HC MeshkovBrest MeshkovBRE8107219:251-322
  • Viertelfinale
  • Achtelfinale
Gruppe C
#MannschaftMannschaftMannschaftSp.SUNToreDiff.Pkt.
1Bidasoa IrúnBidasoa IrúnBidasoa Irún8620242:1895314
2Sporting CPSporting CPSportingSCP8512250:2143611
3IK SävehofIK SävehofSävehof8503218:222-410
4Riihimäen CocksRiihimäen CocksRiihimäen CocksRII9306220:260-406
5HT Tatran PrešovHT Tatran PrešovPrešovPRE8215201:230-295
6RK Eurofarm RabotnikRK Eurofarm RabotnikRabotnikRAB9207240:256-164
  • Elimination Round
Gruppe D
#MannschaftMannschaftMannschaftSp.SUNToreDiff.Pkt.
1Dinamo Baumit BucureștiDinamo Baumit BucureștiDinamo BucureștBUC9630266:2254115
2Orlen Wisla PłockOrlen Wisla PłockWisla PłockPLO8413220:21289
3GOG Svendborg GudmeGOG Svendborg GudmeGOG Svendborg8413255:260-59
4Kadetten SchaffhausenKadetten SchaffhausenSchaffhausenKAD8224227:21986
5Chekhovskie MedvediChekhovskie MedvediChekhovskie MedMED9306251:281-306
6IFK KristianstadIFK KristianstadKristianstadIFK8134230:252-225
  • Elimination Round